Ładowanie samochodu elektrycznego, podstawowe informacje

Istnieją trzy podstawowe sposoby ładowania samochodu elektrycznego: w domu, w pracy lub w publicznym punkcie ładowania.

Ładowanie w domu


Chcesz zacząć każdy dzień z „pełnym bakiem”? Ładowanie każdej nocy w domu zapewni cały dzienny zasięg jazdy, jakiego potrzebuje przeciętny kierowca. Możesz ładować za pomocą zwykłego domowego 3-pinowego gniazda, ale dedykowana domowa ładowarka EV jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Dedykowane domowe ładowarki do pojazdów elektrycznych zazwyczaj dostarczają około 7 kW mocy. W przeciwieństwie do tego większość producentów pojazdów ogranicza prąd pobierany ze standardowego domowego 3-pinowego gniazda do 10 A lub mniej, co odpowiada maksymalnie 2,3 kW.
Dlatego ładowarka domowa o mocy 7 kW dostarcza około trzy razy więcej mocy i jest około trzy razy szybsza niż przy użyciu domowego gniazdka.

Ładowanie w miejscu pracy


Punkty ładowania w pracy sprawiają, że samochody elektryczne są opłacalne dla osób dojeżdżających do pracy, które mieszkają dalej od swoich domów.

Ładowanie publiczne


Publiczne ładowarki EV można znaleźć na stacjach paliw, parkingach, supermarketach, kinach, a nawet tuż przy drodze. Ładowarki publiczne na stacjach paliw pełnią rolę naszych obecnych stacji benzynowych i najlepiej nadają się do dłuższych podróży, a stacja szybkiego ładowania zapewnia do 80% naładowania w zaledwie 20-30 minut.

Sieci ładowania pojazdów elektrycznych


Istnieje wiele publicznych sieci ładowania pojazdów elektrycznych, z których każda stosuje nieco inne podejście do dostępu do ładowarki.
Jeśli planujesz polegać na sieci ładowania pojazdów elektrycznych, upewnij się, że jesteś zarejestrowany w odpowiedniej sieci dla wszystkich ładowarek, z których planujesz korzystać: istnieje kilka zasobów, które pozwalają sprawdzić z wyprzedzeniem zarówno lokalizację ładowarek, jak i sieć je obsługująca.

Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?


Pełne naładowanie samochodu elektrycznego w domu kosztuje około 25 zł. Naładowanie pojazdu elektrycznego do 80% w publicznej szybkiej ładowarce kosztuje od 35 do 50 zł. Oczywiście różni się to w zależności od lokalizacji, taryfy, kosztów energii, pojemności akumulatora, prędkości ładowania i poziomu naładowania, ale możemy z całą pewnością powiedzieć, że ładowanie pojazdu elektrycznego znacznie obniża koszty paliwa w przypadku samochodu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym.

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?


Czas ładowania pojazdu elektrycznego zależy od wielkości akumulatora i typu ładowarki – co określa moc w kW.

Ładowarki, złącza i adaptery do samochodów elektrycznych


Każdy typ ładowarki (wolna, szybka i szybka) ma własny zestaw złącz do ładowania małej lub dużej mocy oraz do ładowania AC lub DC.

Złącza wolnego ładowania:
3-pinowe 3kW AC
Typ 1 3-6kW AC
Typ 2 3-6kW AC
Komandos 3-6kW AC

Złącza szybkiego ładowania:
Typ 2 7-22 kW AC
Typ 1 7kW AC
Komando 7-22kW AC

Złącza bardzo szybkiego ładowania:
CHAdeMo 50kW DC
CCS 50-350kW DC
Typ 2 43kW AC
Tesla Typ 2 120kW DC

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.