Poradnik kupującego, jak kupić zdrowy samochód?

Kupowanie używanego samochodu może zaoszczędzić fortunę w porównaniu z równoważnym nowym modelem, ale wiąże się również z ryzykiem.
Należy zachować dużą ostrożność, aby upewnić się, że dokonasz właściwego zakupu.

Poniższe porady obejmują każdy etap podróży związanej z kupnem samochodu, od wyboru miejsca zakupu, przez co sprawdzić, gdy oglądasz samochód, po negocjacje i prawa kupującego.

Kupno używanego samochodu od dealera, niezależnego warsztatu lub sprzedawcy podjazdu


Jeśli denerwujesz się kupnem używanego samochodu, łatwiej jest zacząć od dealera lub handlowca, ponieważ prywatne zakupy często wymagają większej wiedzy na temat samochodu.

Po pierwsze, zrozummy, co oznacza pojęcie handlowiec, ponieważ może się on diametralnie różnić

Handlowiec jest definiowany jako osoba działająca w celach związanych z handlem, działalnością gospodarczą, rzemiosłem lub zawodem tej osoby, co oznacza, że ​​może ona obejmować od jednej osoby kupującej i sprzedającej samochody na swoim podjeździe do dealera franczyzowego sprzedającego nowe lub prawie nowe samochody.

Różnica między tymi traderami to poziom przygotowania i wsparcia posprzedażowego, które otrzymasz, a także koszt, jaki będziesz musiał zapłacić za te premie – im większy biznes, tym więcej zasobów ma, ale także tym więcej kosztów ogólnych musi zapłacić, co zwiększy Twoje koszty.

Dealerzy franczyzowi znajdują się na największym końcu spektrum, z jednoosobowymi handlarzami podjazdami na drugim, a zwykle niezależnymi garażami siedzącymi gdzieś pośrodku.

Rzeczy do rozważenia


Główny dealer lub warsztat prawdopodobnie poddał używany samochód rygorystycznej kontroli i zaoferował dobrą gwarancję (zazwyczaj sześć lub 12 miesięcy).

Chociaż będzie to miało swoją cenę – zwiększając całkowity koszt zakupu samochodu – może to zapewnić bezcenny spokój ducha, wiedząc, że samochód został dokładnie sprawdzony i jest objęty gwarancją.

Kupowanie od sprzedawcy na podjeździe może zaoszczędzić tych wyższych kosztów początkowych, ale może okazać się fałszywą oszczędnością, ponieważ samochód może w końcu kosztować więcej w naprawach – prawdopodobnie ta osoba zrobiła niewiele więcej niż szybkie umycie samochodu po odbierając go z aukcji.

Chociaż wszyscy przedsiębiorcy są prawnie zobowiązani do przestrzegania Ustawy o prawach konsumenta – co oznacza, że ​​​​możesz mieć prawo do naprawy, wymiany lub zwrotu pieniędzy, jeśli pojazd zostanie uznany za „nieodpowiedni do celu” lub „zadowalającej jakości” – działanie w tym zakresie może okazać się ból głowy, jeśli sprzedawca nie ma skrupułów.

Być może będziesz musiał działać szybko, ponieważ Twoje prawo do odrzucenia pojazdu i ubiegania się o pełny zwrot pieniędzy z powodu usterki jest zwykle ograniczone do pierwszych 30 dni, a to, do czego jesteś uprawniony, zmienia się po upływie tego terminu.

Dlatego warto jest przetestować swój samochód odpowiednio tuż przed dokonaniem zakupu, ale także w okresie po, i z ewentualnymi problemami wrócić do handlowca, od którego kupiliśmy samochód.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.