Serwisy internetowe weryfikujące historię auta, czy warto skorzystać?

Raporty historii pojazdu stały się integralną częścią każdego zakupu samochodu używanego. To jeden z najlepszych sposobów na poznanie przeszłości danego pojazdu i ułatwienie poszukiwania używanego samochodu. Co najważniejsze, raport informuje kupujących, czy samochód ma „markowy” tytuł. Branding oznacza, że ​​firma ubezpieczeniowa zadeklarowała całkowitą szkodę pojazdu i przyznała mu tytuł ratowniczy z powodu wypadku, powodzi lub innego zdarzenia katastroficznego.

Numer identyfikacyjny pojazdu jest kluczem do raportu historii pojazdu. Ten numer jest jak numer ubezpieczenia społecznego samochodu: służy do odnotowywania prawie każdego ważnego zdarzenia w życiu pojazdu. Zazwyczaj informacje zawarte w raporcie historii pojazdu obejmują podsumowanie i ogólną ocenę pojazdu wraz ze szczegółami, datami i lokalizacjami. Raport ułatwia sprawdzenie, czy samochód był zarejestrowany w wielu regionach. Inne informacje mogą obejmować opis pojazdu, liczbę poprzednich właścicieli, informacje o wypadku, weryfikację ostatniego przebiegu (co może obejmować ostrzeżenie o cofnięciu się licznika) oraz kontrole legalności i wycofania.

Kilka firm sprzedaje raporty historii pojazdów, obiecując ujawnienie przeszłości każdego pojazdu. Pamiętaj, że żaden raport nie jest doskonały. To tylko tak dobre, jak incydenty, które zostały zgłoszone do bazy danych. Jeśli np. ktoś wpadnie w drobny wypadek i zdecyduje się na naprawę samochodu bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego w obawie przed wzrostem stawek, wypadek nie zostanie uwzględniony w raporcie. Podobnie, jeśli warsztat zajmujący się naprawami nie udostępni swoich danych firmom zajmującym się historią pojazdów, to również nie pojawi się to na raporcie. Tak więc pojazd może mieć uszkodzenie, a ty nie wiedziałbyś o tym po prostu czytając raport. To powiedziawszy, nadal jednak zalecamy sporządzenie raportu historii pojazdu przed jazdą.

Są drogie, ale możesz je dostać za darmo


Raporty największych graczy są drogie. A jeśli kupujesz używany samochód na rynku prywatnym, prawdopodobnie zapłacisz za raporty. Ale jeśli robisz zakupy w salonach samochodowych, to inna historia. Większość głównych dealerów samochodów używanych i niektóre witryny sprzedaży samochodów udostępniają bezpłatny raport. Wiele z tych pojazdów można znaleźć na stronie z inwentarzem używanych samochodów lub na stronach dealerów.

Jeśli znajdziesz się na parkingu z używanymi samochodami i chcesz poznać historię konkretnego pojazdu, poproś o raport. Wszyscy dealerzy mają subskrypcje raportów historii pojazdu, i będą generować bezpłatny raport dla zainteresowanych kupujących. Raport ten staje się cennym źródłem informacji od osób trzecich. Jeśli dealer odmówi sporządzenia raportu historii pojazdu lub dostarczy nieaktualny raport, może to oznaczać czerwoną flagę przed zakupem samochodu.

Bez względu na to, czy robisz zakupy u prywatnych sprzedawców, czy u dealera, dobrze jest wiedzieć, co dostaniesz – a czego nie dostaniesz – w tych raportach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.