Szkoda parkingowa – kiedy opłaca się naprawiać?

SZACUNEK TO TYLKO SZACUNEK


Dla większości z nas napisanie kosztorysu jest środkiem do celu. Celem napisania oszacowania jest dokładne określenie, jakie części i czynności robocizny będą wymagane do wykonania wszystkich napraw związanych z wypadkiem, oddanie pojazdu właścicielowi w stanie przedwypadkowym i zrobienie tego tak szybko, jak to możliwe. Jednak w zbyt wielu przypadkach oszacowanie „nie pozwala na określenie wszystkiego, co faktycznie było potrzebne do ukończenia całej naprawy. Niedobór może przełożyć się na wydłużenie czasu cyklu, wyższe koszty wynajmu i niższe wyniki CSI. Niezidentyfikowanie wszystkich uszkodzeń związanych z wypadkiem z góry często otwiera drzwi do powrotów klientów.

Kompletny plan naprawy dokumentuje pojazd w jego aktualnym stanie i tworzy „książkę zabaw” do ukończenia naprawy pojazdu. Dokładny plan naprawy identyfikuje również wszystkie uszkodzenia, które nie są związane z wypadkiem, a identyfikacja uszkodzeń niezwiązanych z wypadkiem jest tak samo ważna jak identyfikacja uszkodzeń powypadkowych. Pomyśl o tym jako o „ochronie zysku”.

PIĘĆ SPOSOBÓW IDENTYFIKACJI UKRYTYCH USZKODZEŃ


Poniżej znajduje się pięć sposobów na określenie oczekiwań klientów, określenie oczekiwań zespołu i ochronę marży:

Zidentyfikuj wszystkie uszkodzenia pojazdu, związane z wypadkiem lub nie
Wykonaj skanowanie diagnostyczne na każdym pojeździe przed i po naprawie kolizyjnej
Dzisiejsze pojazdy są produkowane z zaawansowanymi systemami elektronicznymi. Te wyrafinowane systemy mogą ulec uszkodzeniu nawet podczas drobnej kolizji. Jednak większość warsztatów powypadkowych nie posiada przeszkolonej osoby w zakresie procedur diagnostycznych OEM. Oprócz kwestii kadrowych sprzęt diagnostyczny stanowi znaczną inwestycję kapitałową. Skanowanie w odstępach przed i po naprawie zapewnia dokumentację, że wszystkie uszkodzone systemy zostały naprawione.
Zmierz każdy pojazd
Pomiar pojazdu zidentyfikuje wszelkie ukryte uszkodzenia strukturalne. Skorzystaj z dostępnych systemów pomiarowych, które pozwalają zmierzyć pojazd na Twoim parkingu lub w zatoce kalkulacyjnej. Pamiętaj, aby sprawdzić pod maską i górną częścią ciała, jeśli podejrzewasz uszkodzenie w tych obszarach. Wszelkie rozbieżności i będziesz musiał dalej badać.
Zidentyfikuj i zbadaj dokumentację OEM każdego pojazdu
Jeśli tego nie zrobisz, lecisz na ślepo bez siatki. Twój system kalkulacji nie zastępuje dokumentacji napraw OEM. Tylko producent może powiedzieć, jak prawidłowo naprawić swoje pojazdy. Powinieneś również zapoznać się z oświadczeniami o stanowisku OEM na temat konieczności skanowania. Korzystanie z informacji o naprawie OEM może po prostu uniemożliwić zespołowi powodowanie większych uszkodzeń podczas procesu naprawy. Pomyśl o panelach drzwiowych, klamkach itp., a potem… trzymaj się planu.
Po zidentyfikowaniu wszystkich ukrytych uszkodzeń, ustaleniu odpowiednich oczekiwań klienta i stworzeniu planu naprawy, nadszedł czas na wykonanie przez zespół, w celu zachowania jak największej wartości pojazdu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.