Bezpieczeństwo starych samochodów

Klasyczne samochody nie są tak bezpieczne, jak ich współczesne odpowiedniki. Przepisy bezpieczeństwa motoryzacyjnego są dziś znacznie bardziej rygorystyczne niż w przeszłości, a technologia zderzeniowa również znacznie się rozwinęła. Bardziej prawdopodobne jest, że doznasz poważnych obrażeń w klasycznym samochodzie niż w nowoczesnym samochodzie.

Tak więc klasyczne samochody nie są tak bezpieczne jak nowoczesne, ale czy możesz zrobić coś, aby były bezpieczniejsze?

Czy samochody klasyczne muszą mieć pasy bezpieczeństwa?


Nie ma prawnego obowiązku posiadania pasów bezpieczeństwa w samochodach, które nie były w nie oryginalnie wyposażone. Jeśli masz klasyczny samochód, który nie miał pasów bezpieczeństwa od nowości, nie musisz ich montować.

Pasy bezpieczeństwa zostały wprowadzone dopiero pod koniec lat 60tych, więc jeśli posiadasz klasyczny samochód sprzed tego czasu, może nie być wyposażony w pasy.

Od 1968 roku we wszystkich nowych samochodach obowiązywał wymóg posiadania pasów bezpieczeństwa, więc jeśli posiadasz samochód, który został wyprodukowany w 1968 lub później, powinien je mieć.
Pasy bezpieczeństwa uratowały niezliczone życia od czasu ich wprowadzenia, więc jeśli chcesz kupić klasyczny samochód, przed zakupem warto dowiedzieć się, czy ma on pasy bezpieczeństwa.

Czy stare samochody bez pasów bezpieczeństwa są legalne?


Tak, stare samochody bez pasów bezpieczeństwa są legalne i nie zostaniesz poproszony o ich założenie, jeśli nie zostały zainstalowane od nowości.

Czy klasyczne samochody mają poduszki powietrzne?


Większość klasycznych samochodów nie ma poduszek powietrznych, chociaż niektóre nowoczesne klasyczne samochody mają. W 1998 roku w nowych samochodach obowiązkowo zamontowano poduszki powietrzne, więc wszystkie samochody wyprodukowane od tego czasu są wyposażone w nie w standardzie.

Chociaż poduszki powietrzne zostały po raz pierwszy zastosowane w latach 70., minęły ponad dwie dekady, zanim stały się obowiązkowe. Pod koniec lat 80. obawy dotyczące bezpieczeństwa konsumentów nabrały tak dużego rozpędu, że niektórzy producenci zaczęli standardowo montować poduszki powietrzne.
Mimo to większość klasycznych samochodów wyprodukowanych przed 1998 rokiem nie będzie miała poduszek powietrznych.

Czy stare samochody są niebezpieczne?


Stare samochody są niebezpieczne według nowoczesnych standardów. Badania pokazują, że jest bardziej prawdopodobne, że doznasz poważnych obrażeń lub zginiesz w wypadku, jeśli prowadzisz starszy samochód ze względu na brak funkcji bezpieczeństwa, w które te samochody były wyposażone. Nowoczesne samochody korzystają ze znacznie lepszej technologii zderzeniowej.

Oprócz funkcji bezpieczeństwa, o których wspomnieliśmy w tym artykule, w większości klasycznych samochodów brakuje innych funkcji, które pomagają zmniejszyć ryzyko śmierci w wypadku. W ostatnich dziesięcioleciach wprowadzono ABS, kontrolę trakcji i elektroniczną kontrolę stabilności, aby zmniejszyć ryzyko śmiertelnych wypadków. Większość starych samochodów niestety nie korzysta z tych systemów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.