Poprawnie stworzona umowa sprzedaży samochodu uchroni przed problemami

Wybór odpowiedniego samochodu do zakupu to wielkie wyzwanie, podczas którego należy przede wszystkim zachować rozsądek. W trakcie poszukiwań, jak i dokonywania ostatecznych ustaleń z osobą sprzedającą pojazd należy zwracać uwagę na wiele szczegółów, aby uchronić się przed popełnieniem poważnego błędu. Prawidłowo stworzona umowa kupna-sprzedaży samochodu to dokument, który może uchronić przed wydaniem pieniędzy w tak zwane błoto. 

Stan techniczny pojazdu

Aktualny stan techniczny samochodu powinien być najważniejszym kryterium poszukiwań przed zakupem. W większości ogłoszeń osób sprzedających można znaleźć zapewnienia o dobrym stanie samochodu, lecz z całą pewnością nie wszystkie są prawdziwe. Jak skonstruować więc umowę kupna-sprzedaży, aby zabezpieczyć się przed zakupem samochodu w innym stanie niż deklarowany?

Najważniejsze informacje o faktycznym stanie

W umowie kupna-sprzedaży samochodu używanego powinien bezwzględnie znaleźć się zapis o rzeczywistym przebiegu, który poświadcza osoba sprzedająca. W dokumencie należy również zawrzeć deklarację o braku jakichkolwiek wad ukrytych. Jeśli jednak jakieś wady występują i aktualny właściciel samochodu o nich informuje to należy takie informacje uwzględnić w umowie. W razie późniejszych problemów wynikających z odkrycia ukrytych wcześniej wad, które musiał posiadać samochód już w momencie jego sprzedaży można dociekać swoich praw. Warto poprosić również o uwzględnienie w umowie czy pojazd uczestniczył w kolizjach czy jest całkowicie bezwypadkowy. Kluczowy jest zapis o numerze VIN konkretnego pojazdu, gdyż pozwala to sprawdzić rzeczywisty stan i porównać go z dowodem rejestracyjnym oraz deklaracjami osoby sprzedającej. Wielu sprzedawców oczekuje zapisania braku możliwości zgłaszania w późniejszym czasie jakichkolwiek roszczeń oraz dopisaniu informacji o zapoznaniu się ze stanem faktycznym pojazdu. O ile można bezpiecznie podpisać się pod drugą informacją, gdyż oznacza ona jedynie posiadaną wiedzę na dany moment to najbezpieczniej dla osoby kupującej będzie usunąć pierwszy zapis.

Dane osoby sprzedającej

Umowa sprzedaży samochodu musi zawierać podstawowe dane osoby sprzedającej. Przed ich wpisaniem warto sprawdzić zgodność z dokumentem tożsamości, aby nie mieć problemu z ewentualnym dociekaniem zadośćuczynienia w późniejszym czasie. Bardzo ważne jest potwierdzenie czy osoba sprzedająca samochód jest w rzeczywistości jego właścicielem. W sytuacjach niedopatrzenia i niedopilnowania wpisania poprawnych danych mogą pojawić się nieprzewidziane problemy z przerejestrowaniem samochodu.

Przekazanie samochodu oraz pieniędzy

W prawidłowo sporządzonej umowie kupna-sprzedaży muszą znaleźć się informacje o dacie jej podpisania oraz potwierdzenie przekazania samochodu. Wiele osób kupujących samochód nie do końca zdaje sobie sprawę, jak powinno wyglądać odebranie zakupionego pojazdu oraz w jaki sposób wykonać zapisy do tego się odnoszące.

Informacje o przekazaniu samochodu

Oprócz oddania samochodu przez osobę sprzedającą należy również zadbać o przekazanie dokumentów i kluczyków. Warto w umowie kupna-sprzedaży zawrzeć wszystkie te informacje. Przede wszystkim więc należy wymienić dokładną listę dokumentów oraz ilość kluczyków, jakie osoba sprzedająca przekazuje w chwili podpisania umowy. Jeśli samochód przechodzi w ręce kupującego od razu po podpisaniu umowy, to taka informacja powinna się w niej znaleźć.

Zapłata

Kwestie dotyczące formy zapłaty za pojazd należy ustalać indywidualnie. Jeśli w chwili przekazania samochodu uiszczona zostaje jedynie zaliczka, a cała reszta kwoty dopiero w późniejszym czasie to należy ten proces szczegółowo opisać. Każde przekazanie pieniędzy powinno być pokwitowane na piśmie oraz podpisane przez obie strony biorące udział w transakcji. W przypadku zakupu samochodu za większe kwoty najczęściej dokonuje się zapłaty przelewem. Warto uwzględnić w umowie dokładny termin, do którego pieniądze powinny zostać przelane. Po wykonaniu zlecenia przelewu warto zachować potwierdzenie transakcji, aby mieć stosowany dokument na wypadek nieuczciwych zagrywek osoby sprzedającej. Czasem zdarza się bowiem, że sprzedający twierdzi, iż pieniądze do niego nie dotarły i domaga się ponownej zapłaty.

Inne informacje

Ostrożność powinna być zachowana na każdym etapie dokonywania transakcji kupna samochodu. Nie wystarczy bowiem samo sporządzenie odpowiedniej umowy chroniącej osobę kupującą. Czasem nieuczciwi sprzedawcy już po podpisaniu dokumentu przez kupującego dodają pewne informacje. Między innymi powszechną praktyką stały się pieczątki z zapisem o usunięciu możliwości dochodzenia zadośćuczynienia. Dlatego też zalecane jest bycie bardzo rozważnym w każdej chwili, a najlepiej poproszenia bezstronnego świadka o towarzyszenie przy zawieraniu całej transakcji. Dzięki temu zyskuje się dodatkową parę oczu oraz obiektywną perspektywę w kluczowym momencie. Prawidłowo sporządzona umowa zawiera również zapis o rozwiązywaniu spornych kwestii na drodze prawnej, jeśli nie zostały one uwzględnione we wcześniejszych zapisach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.